Często ktoś mnie pyta jak to jest, że mam w małym mieszkanku 3 duże psy, a mimo to mogę:
➡️wyjechać na wakacje i zabrać je ze sobą,
➡️zostawić je w hoteliku i „urwać się” gdzieś bez nich,
➡️pójść do pracy na 12h i zostawić je w domu bez szkody dla nich czy dla mieszkania. Mogę, ALE… no właśnie 🫵
Gryzienie i wylizywanie łap to dość częsta przypadłość wielu naszych psiaków. Niestety prowadzi to do powstawania głębokich ran i stanów zapalnych skóry na skutek osłabienia jej bariery ochronnej i wtórnych zakażeń bakteryjnych.
Leczenie ich jest długotrwałe, a może być też znacznie bardziej kosztowne, niż zdiagnozowanie i wyleczenie pierwotnej przyczyny. Przyczyny gryzienia łap mogą być jednak bardzo różne. Jakie?
Jest parę takich rzeczy, które budzą mnóstwo emocji wśród właścicieli psów. Od skrajnie negatywnych, po zachwyt nad ich przydatnością. Jednym z takich narzędzi jest klatka kenelowa.
Przez wielu niedoceniana, przez wielu – przeceniana, przez równie wielu odrzucana ze względu na złe skojarzenia z samym słowem „klatka”. Czy słusznie?
Sezon urlopowy w pełni, większość z nas gdzieś wyjeżdża. Wiele osób nie wyobraża sobie nie zabrania ze sobą swojego psa. Jeśli tylko jest taka możliwość – nasze psy zwykle jeżdżą z nami co oznacza również konieczność spakowania niezbędnych dla nich bagaży. Co jest niezbędne?
Poza tak oczywistą rzeczą jak książeczka zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami, jego smyczy i obroży – jest jeszcze kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.
Dla małego pieska – jest to jedno z ćwiczeń budujących zaufanie do przewodnika i pewność siebie w dziwnych sytuacjach. Ale dla tych większych wchodzenie po trapie jest jedną z podstawowych umiejętności, jeśli planujecie podróżowanie z nimi samochodem.
Dlaczego tak jest?
Zastanów się: ile razy w ciągu całego życia Twojego psa będzie musiał wskoczyć i wyskoczyć z samochodu? Jeśli regularnie jeździcie na spacery - to min. raz dziennie. Z czym to się wiąże?
Każda z nas, której pies w panice ucieka na dźwięk włączonego odkurzacza wie, jak bardzo może to być stresujące i dla nas, i dla psa. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by nauczyć go, że odkurzacz wcale nie jest groźny!
Przedstawiam Ci trzy etapy treningu, które pomogą Twojemu psu przestać bać się tego domowego urządzenia:
Jakkolwiek wydaje Ci się to dziwne – wiele psów nie umie odpoczywać. Szczególnie widać to u ras, uważanych za bardzo aktywne typu border colie czy owczarek belgijski malinois.
Powszechne pojęcie jest takie, że musisz robić z nimi po kilkanaście kilometrów spaceru, do tego treningi, zabawy węchowe i jeszcze w domu piłeczka albo psie puzzle… No nie, stop! To tak nie działa!
Jak co roku, gdy tylko temperatura podskoczy – zaczynają się pielgrzymki psiarzy w poszukiwaniu jeziorek, stawów, strumyków i rzek. Generalnie jest to oczywiście super pomysł i sama też tak robię przy każdej okazji, więc czemu o tym piszę?
Uważaj na wodę
I to nie tylko w kontekście możliwego utonięcia. Woda, nawet taka do kolan, może się dla naszego pupila okazać niebezpieczna. Bo co zwykle nasze psy robią nad wodą?
Letnia pogoda wszystkim daje się we znaki. Warto wiedzieć w jaki sposób pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom przetrwać upały. O czym musisz pamiętać?
Po pierwsze: pies się nie poci.
Oznacza to że znacznie trudniej mu regulować temperaturę ciała niż tobie. Jedyne miejsca w których pies może się pocić, to poduszki łapek. Pies chłodzi się przez ziajanie. Otwiera wtedy pysk, wystawia język i głośno dyszy. Czemu to służy?
Dlaczego szczeniaki mają problem z jazdą samochodem? Bardzo często sam samochód jest już dla szczeniaka straszny, szczególnie jeśli masz delikatnego i nieśmiałego pieska.
Jest to coś nowego, więc może być straszne. Pamiętaj, że szczeniaki instynktownie boją się tego, co jest nowe w ich otoczeniu. Kiedyś zapewniało im to przetrwanie w ich naturalnym środowisku. Zbyt odważne i szukające guza maluchy zwykle go znajdywały...
Nauczenie psa że śpi na swoim posłaniu wcale nie jest takie trudne. Wcale też nie oznacza, że nigdy nie będziesz mogła go zaprosić na kołdrę i się z nim tam pobawić!
Jak to zrobić?
Po pierwsze: podjąć decyzję i się jej trzymać. Nie może być tak, że robisz psu wodę z mózgu, raz mu pozwalasz spać na łóżku, a raz nie. Pamiętaj, że szczeniak w tym wieku i tak jeszcze ma kisiel w łebku, więc nie utrudniaj mu zadania 😉
"Siad" to jedna z ważniejszych komend, których warto nauczyć swojego psa. Dlaczego?
Choćby dlatego, że będziesz jej używać w wielu różnych sytuacjach, np.: przy karmieniu, przy zapianiu smyczy, przy przywołaniu, wycieraniu łapek itp. Jak tego nauczyć - krok po kroku?
Podstawowe komendy dla psów są fundamentem skutecznego szkolenia oraz budowania silnej więzi między człowiekiem a psem.
Niezależnie od wieku czy rasy, nauka tych prostych poleceń może ułatwić życie codzienne zarówno właścicielowi, jak i zwierzakowi.
Które z nich są najważniejsze i najbardziej przydatne?